Zalety systemu CMS Joomla™

System CMS Joomla™ ma niewątpliwie wiele zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć prostotę obsługi połączoną z możliwością zaawansowanej nawigacji treściami prezentowanymi na stronie, przez co odbiorca strony WWW (czyli potencjalny Klient) w prosty sposób może znaleźć interesujące go informacje. Najczęściej jako wady wymieniane są "zasobożerność" i podatność na ataki.

 Instalacja systemu Joomla™ (po przesłaniu i rozpakowaniu na serwerze instalatora strony) wpisaniu takich parametrów jak: adres i nazwa serwera bazy danych (opcjonalnie dane serwera FTP) oraz adresu e-mail, nazwy i hasła administratora. Po wykonaniu tych kilku kroków możemy cieszyć się naszą nową stroną WWW.

Wtyczki, które dostępne są w systemie Joomla™ (zarówno predefiniowane, jak i dostępne na platformie dodatków Joomla™ pozwalają na dopasowanie możliwości systemu do naszych potrzeb. Większość z tych wtyczek jest darmowa, co znacznie zwiększa atrakcyjność strony WWW.

Wsparcie techniczne, które oferuje Joomla™ to przede wszystkim ogromy wybór narzędzi programistycznych, tutoriali (przewodników) oraz społeczność użytkowników systemu CMS skupiona wokół dedykowanego forum (głównie w języku angielskim) pomagająca w rozwiązywaniu problemów, z jakimi spotykają się początkujący administratorzy stron.

Prosta administracja i aktualizacja. Zaawansowane funkcje administracyjne (takie jak chociażby proste adresy strony WWW) poprawiają widoczność strony w wyszukiwarkach a intuicyjne konfiguracja dodatków i plików z mediami pozwala stworzyć ze strony prawdziwie multimedialny portal. Stworzenie galerii zdjęć czy wklejenie filmu z Youtube wymaga wpisania kilku komend poszczególnych skryptów. Okraszenie artykułu zdjęciem (i jego późniejsza edycja) jest dostępna z poziomu samego artykułu "na żywo" i jest mniej więcej tak samo skomplikowana, jak edycja tekstu w popularnym arkuszu biurowym.

Jednak, jak każde rozwiązanie, Joomla™ posiada również pewne wady.

Pierwszą z nich jest powszechna dostępność kodu źródłowego, dzięki czemu nasza strona może się stać obiektem ataku, zwłaszcza wtedy, gdy możliwość ingerencji w kod strony zostanie opublikowany już w sieci. Jednak jest to tylko częściowa niedogodność, ponieważ programiści pracujący nad bezpieczeństwem rozsiani są po całym świecie i szybko reagują na krytyczne luki w bezpieczeństwie, publikując bardzo szybko nowszą wersję systemu, zabezpieczającą wykrytą lukę.
A sam proces wykonania aktualizacji nie jest zbyt problematyczny.

Joomla™ (według niektórych) wykorzystuje sporo zasobów serwera na którym jest zainstalowana (w porównaniu z innymi systemami). Jednak, gdy spojrzymy na jej możliwości to wypadkowa możliwości do zajęcia zasobów wypada całkiem korzystnie. Najbardziej zauważalną niedogodnością w przypadku strony z dużym ruchem i wyposażonej w wiele modułów dodatkowych będzie dłuższy czas ładowania samej witryny.

Koszty, jakie możemy ponieść instalując dodatki, które chcemy wykorzystać. Niezależni dostawcy dodatków czasami pobierają opłaty za udostępnienie nam kodu swojego produktu. Jednak, istnieje wiele darmowych dodatków posiadających podobne funkcjonalności. Biorąc jednak pod uwagę koszt jaki musimy ponieść decydując się na instalację takiego dodatku możemy stwierdzić, że jest on wielokrotnie niższy niż zlecenie napisania strony WWW z podobnymi funkcjonalnościami.