Jakie są możliwości systemu Joomla!?
11 kwietnia, 2021Darmowy system zarządzania Joomla! to nie tylko rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie postawić bloga. Chociaż CMS jest darmowy, to wykorzystują go również największe firmy. Wynika to z dużych możliwości Joomla! oraz tego, że jest regularnie aktualizowana, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Możliwości systemu zarządzania treścią Joomla!
- Jakie strony powstają z wykorzystaniem CMS?
- Popularne firmy korzystające z Joomla!
- Wymagania techniczne Joomla!
Niektórzy rezygnują z wykorzystania Joomla! i zamiast tego tworzą stronę od podstaw, najczęściej wykorzystując przestarzałe technologie. Wynika to z błędnego zrozumienia możliwości tego popularnego systemu zarządzania treścią. Jeżeli nie wiesz, co umożliwia Joomla! lub chcesz sprawdzić, jakie strony można dzięki niej zbudować, poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Największą rekomendacją za tym, aby przynajmniej przetestować Joomla! jest to, że używają go największe korporacje. Przykładem może być Citibank, który na Joomla! zbudował intranet dla swoich pracowników. Podobnych przykładów jest wiele, zarówno jeżeli chodzi o Polskie, jak i zagraniczne firmy.
Możliwości systemu zarządzania treścią Joomla!
System zarządzania treścią Joomla! nie jest jedynym rozwiązaniem, które ułatwia dodawanie wpisów, zarządzanie sklepem oraz ogólne prowadzenie strony internetowej. Dlaczego więc warto wybrać ten CMS? Argumentów, które za tym przemawiają jest naprawdę dużo: ogromne wsparcie społeczności, nieustanne aktualizowanie i wprowadzanie nowych opcji, prosta obsługa, wysoki poziom bezpieczeństwa… Dodatkowo Joomla! sprawdza się zarówno przy rozbudowanych stronach, z których każdego dnia korzystają tysiące osób, jak i małych projektach, gdzie w ciągu miesiąca zajrzy co najwyżej kilkanaście osób. Nie ma to większego znaczenia, bo niezależnie od rodzaju strony, korzystanie z Joomla! ułatwi redagowanie nowych artykułów i dodawanie pozycji, a także zapewni pełną kontrolę nad każdym z elementów witryny. Wiele prac, które w przypadku innych CMS wymagają skorzystania z usług programistów, tutaj można zrobić samemu.
Jakie strony powstają z wykorzystaniem CMS?
Obecnie Joomla! używana jest przede wszystkim do tworzenia dwóch rodzajów stron: serwisów internetowych (ogólnotematycznych lub poświęconych konkretnemu zagadnieniu) i sklepów ecommerce. Jeżeli jednak potrzebujesz przygotować dla siebie prostą stronę-wizytówkę lub stworzyć platformę do e-learningu, również możesz wybrać Joomla! CMS stosowany jest w firmach, gdzie wykorzystuje się go zazwyczaj do stworzenia oficjalnej witryny. Na Joomla! działa wiele stron należących do urzędów, kościołów i organizacji.
Popularne firmy korzystające z Joomla!
Niektórzy twórcy stron z wykorzystaniem Joomla! zmieniają ich wygląd do tego stopnia, że trudno później odkryć, że bazują na jednym z najpopularniejszych systemów CMS. Znane serwisy, które powstały na Joomla! to między innymi strona z newsami z branży technologicznej iTWire oraz oficjalna strona popularnego tenisisty Rogera Federera.
Wymagania techniczne Joomla!
Przed zainstalowaniem Joomla! na własnym serwerze koniecznie sprawdź wymagania techniczne dla najnowszej wersji. Jeżeli konfiguracja serwera nie pozwala zainstalować najnowszej odsłony CMS, nie należy wybierać starszych instalacji. Mogłoby to obniżyć poziom bezpieczeństwa, a dodatkowo najprawdopodobniej uniemożliwi korzystanie z nowych wtyczek oraz szablonów. Na szczęście wymagania Joomla! nie są duże, więc nawet tanie hostingi poradzą sobie z tym, aby strona działała bez problemów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy na przykład na jednym serwerze znajduje się kilka różnych instalacji. Czasami z jakiegoś powodu nie można w nich zaktualizować wersji PHP, przez co cały hosting musi korzystać ze starszego rozwiązania. Wówczas można rozważyć zakup oddzielnego konta hostingowego pod Joomla! Dobry hosting można mieć już za około 100 złotych rocznie. Niezależnie od tego, czy będzie to hosting współdzielony, czy też dedykowany serwer przygotowany specjalnie pod stronę zbudowaną na Joomla!, zadbaj aby można było ustawić w nim PHP w wersji 7.3. Jest to obecnie rekomendowana wersja. W przypadku baz MySQL twórcy zalecają używanie wersji 5.5.3+,natomiast jeżeli chodzi o SQL Server, to optymalnie jest postawić na wersję 10.50.1600.1 +.
Joomla! wspiera również web serwery typu Apache, Nginx oraz Microsoft IIS. Rekomendowane wersje to odpowiednio 2.4, 1.8 i 7. Podane wymagania techniczne dotyczą przede wszystkim wersji Joomla! 3.x. Nie należy jednak patrzeć na starsze wymagania (na przykład dla wersji 1.6 lub 2.5), ponieważ te CMS nie są dłużej wspierane. Niedługo wersja oznaczona jako 3.x zostanie zastąpiona przez Joomla! 4. Ze wstępnie opublikowanych informacji wynika, że do jej prawidłowego działania rekomendowany jest PHP wersji 7.4. Jeżeli chodzi o bazy danych, to nadchodząca Joomla! 4 prawdopodobnie będzie obsługiwała MySQL w wersji 5.6+ i PostgreSQL w wersji 11.0+. W przypadku wątpliwości, czy parametry posiadanego serwera wystarczą do bezproblemowego uruchomienia Joomla! najlepiej skontaktować się z dostawcą usług hostingowych.