Squarespace

Squarespace – amerykańska firma z siedzibą zlokalizowaną w Nowym Jorku. Założona w 2004 roku, jest obecnie jedną z najstarszych firm, która odpowiada za stworzenie kreatora stron internetowych. Założycielem Squarespace jest Anthony Casalena. Na pomysł stworzenia swojego własnego kreatora stron internetowych wpadł podczas studiów na Uniwersytecie Marylandu.  Początkowo usługa przeznaczona była dla hostingu blogów. Od 2004 roku do 2006 Anthony Casalena był nie tylko założycielem i twórcą Squarespace, ale również jedynym pracownikiem. Firma zaczęła się rozrastać po dwóch latach, gdy jej wartość osiągnęła jeden milion dolarów. W 2010 roku miała już 30 pracowników, a w 2015 już 550.

Historia

Anthony Casalena stworzył kreator stron internetowych podczas studiów na Uniwersytecie Marylandu. Początkowo wykorzystywał swój program do hostingu blogów i korzystał z niego wyłącznie na własny użytek. Z czasem zaczął się dzielić programem z rodziną i przyjaciółmi. W końcu dołączył do uniwersyteckiego inkubatora przedsiębiorczości i stworzył swój startup. Finalnie całe przedsięwzięcie i utworzenie Squarespace w styczniu 2004 roku było możliwe dzięki temu, że ojciec Casaleny ofiarował mu 30 tysięcy dolarów. Udało mu się też znaleźć zespół ludzi, beta-testerów, którzy pracowali dla niego i nie pobierali za to pełnego wynagrodzenia. Na rozwój otrzymał tez grant z uczelni. Początkowo jego biuro znajdowało się w pokoju akademika, w którym mieszkał. Jeszcze zanim ukończył studia jego startup osiągnął wartość miliona dolarów. W tym okresie przeniósł się już do Nowego Jorku, który nadal pozostaje główną siedzibą Squarespace.

Szacuje się, że od 2009 do 2012 roku przychody Squarespace wzrosły aż o 266 procent. W latach 2014-2018, przedsiębiorstwo wykupywało spoty reklamowe podczas największego, amerykańskiego wydarzenia sportowego – Super Bowl. Za spot reklamowy wyemitowany w 2017 roku udało mu się pozyskać prestiżową nagrodę Emmy.

Produkt

Począwszy od 2016 roku ze Squarespace korzysta przeszło jeden milion użytkowników. Użytkownicy mają do wyboru wiele szablonów, które pozwalają na stworzenie stron internetowych przeznaczonych dla potrzeb małego biznesu, sklepów internetowych i wszelkiego rodzaju kreatywnych profesjonalistów. Na początku swojego istnienia Squarespace przeznaczony był dla osób, które nie potrafią kodować. Współcześnie zaimplementowano te rozwiązania i teraz można korzystać z zaawansowanych funkcji kodowania, w ramach bardzo rozbudowanej platformy programistycznej. Zaimplementowane zostały także rozwiązania ecommerce.