Weebly

Weebly – zaliczany do grona najpopularniejszych kreator stron www. Umożliwia tworzenie stron bez umiejętności kodowania. Pozwala na stworzenie strony www dla celów prywatnych bądź firmowych. Posiada dwa tryby – darmowy, ograniczony i płatny, który umożliwia dostęp do wszystkich funkcji. Główna siedziba Weebly mieści się w San Francisco. Jest częścią Square Inc. 

Historia

Weebly powstało 29 marca 2006 roku. Jego założycielami są: David Rusenko, Chris Fanini oraz Dan Veltri. Weebly powstało z potrzeby chwili – w tamtym okresie czasu uczelnie, do których uczęszczali Rusenko i Fanini, Pennsylvania State University, wymagała od studentów prowadzenia strony internetowej, która była jednocześnie ich portfolio. Kierując się tymi wymogami, stworzyli oni oprogramowanie, które miało na celu pomóc studentom stworzyć stronę internetową.

O początkach Weebly można mówić już od stycznia 2006 roku, czyli przed datą, którą uznaje się za oficjalny start firmy. Już rok później, bo w 2007 roku, udało się pozyskać sumę 650 tysięcy dolarów na dalszy rozwój Weebly.

Początkowo Weebly nie umożliwiało korzystania z funkcji HTML i CSS, za co było szeroko krytykowane w środowisku. Zostało to zmienione w 2009 roku. Rok później firma zdecydowała się na rozszerzenie swojej działalności i dodanie większej liczby języków lokalnych – francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i chińskiego.

W 2013 roku firma zdecydowała się na kolejny rozwój i wynajem przestrzeni, która pozwoli na zatrudnienie aż 600 pracowników. Wcześniej w Weebly pracowało 80 osób. Na przełomie 2015/16 ogłoszone zostało, że powstanie biuro w Berlinie, które będzie miało na celu udzielanie wsparcia technicznego klientom z Europy.

W 2018 roku podano do informacji publicznej wiadomość, że za sumę łączną 365 milionów dolarów, Weebly zostanie wykupione przez firmę Square.

Produkt

Weebly to darmowy kreator stron internetowych. Nie wymaga umiejętności kodowania. Po założeniu konta użytkownik staje przed wyborem. Określa, czy chce założyć sklep internetowy, czy zwykłą stronę www. Wtedy ma do wyboru jeden z szablonów.

Szablonów jest ponad sześćdziesiąt, są one pogrupowane tematycznie, co ma pozwolić użytkownikom na łatwiejsze odnalezienie tego, na czym im zależy. Dopiero po wybraniu określonego szablonu, można przejść do dostosowywania go dla swoich potrzeb.

Nagrody

W 2007 roku Weebly wylądowało na prestiżowej liście TIMES 50 najlepszych stron internetowych. W 2011 Weebly zostało docenione również przez Business Insider. Nagrody i uznanie przypadły też w udziale Davidowi Rusenko, który został doceniony przez Forbes.