eZ Platform

 

  • Ez Platform – elastyczne narzędzie do zarządzania treściami 

 

eZ Platform jest system open-source opracowanym przez eZ Systems. Opiera się on na darmowej licencji GNU GPL, jak też na podstawie własnych licencji komercyjnych. Jego wersja wstępna została wydana 15 grudnia w 2015 roku. Od tego czasu jest powszechnie wykorzystywany w wielu krajach. Korzystają z niego takie serwisy internetowe firmy jak: The Economist, Nikkei, Mondadori czy Hubert Burda Media. 

  1. Mechanizm działania
  2. Możliwości eZ Platform
  3. eZ Platform dla firm

 

  • Mechanizm działania

 

System eZ Platform został zbudowany na platformie Full Stos Symfony Framework, opierając się jednocześnie na poprzedniej wersji kodu powstałej na potrzeby swojego poprzednika eZ Publish, działającego od 1999 roku. Umożliwia on tworzenie, a także zarządzanie stronami, które skupiają się na różnego rodzaju treściach multimedialnych i tekstowych.

Nowa wersja kodu eZ Platform oferuje większą elastyczność, a także możliwość integracji dowolnych rozszerzeń Symfony. Tym samym, w odróżnieniu od innych systemów CMS, developer może tworzyć unikalne rozwiązania, a także modyfikacje, który nie byłyby możliwe bez pełnej integracji z platformą Symfony, działającej w obie strony. System eZ Platform jest dostępny w zgodzie ze standardami Accesible oraz umożliwia rozbudowę każdego systemu, poprzez elastyczny wzorzec projektowy – CMF.

 

  • Możliwości eZ Platform

 

Otwarty kod jest stosowany przede wszystkim na średnich i dużych portalach internetowych, opierających swoje działania na publikowaniu różnorodnych treści. Poprzez eZ Platform możliwe jest tworzenie publikacji i procesów redakcyjnych oraz ich planowanie. System daje przy tym sposobność do automatyzacji publikacji. 

Poprzez eZ Platform użytkownik ma dostęp do intuicyjnego interfejsu, zaawansowanego edytora WYSWIG, repozytorium grafik i multimediów, a także narzędzi wspierających działania SEO jak metatagi. Jednocześnie system udostępnia wielopoziomowy system uprawnień, obieg dokumentów oraz różne wersje językowe i rozbudowaną wyszukiwarkę.

 

  • eZ Platform dla firm

 

eZ Platform jest dostępny dla każdego w ramach bezpłatnej licencji – GNU PL i New BSD, jak też komercyjnej – Pul License i eZ Publish Professional. Pojedyncza wersja darmowego systemu eZ Platform umożliwia obsługę dowolnej liczby serwisów i subdomen na serwerze. eZ Platform daje dostęp do niezależnych paneli administracyjnych dla każdego serwisu.

Wersja komercyjna – eZ Enterprisse i eZ Studio zawiera zestaw dodatkowych narzędzi. Poprzez wykorzystanie API eZ Platform użytkownik ma możliwość tworzenia i dostosowania strony docelowej poprzez edycję bloków i zautomatyzowanego planowania.