PrestaShop

 

  • PrestaShop – otwarte oprogramowanie dla sklepów internetowych

 

PrestaShop to darmowe oprogramowanie służące do tworzenia oraz zarządzania sklepem internetowym, oparte na działaniu framework Symfony. Po raz pierwszy zostało wydane 31 lipca 2008 roku. Rozwiązanie PrestaShop jest udostępniane na licencji Open Software License 3.0. Korzystają z niego przede wszystkim małe i średnie sklepy internetowe. Istnieje także możliwość instalacji rozszerzonej wersji oprogramowania dla obsługi większych serwisów.

  1. Zastosowane oprogramowanie
  2. Cechy PrestaShop
  3. Wykorzystanie PrestaShop w firmach

 

  • Zastosowane oprogramowanie

 

PrestaShop wspiera rozwiązania e-commerce na całym świecie. Charakteryzuje się elastycznymi szablonami, modułami oraz usługami, jakie użytkownik może dobierać względem swoich wymagań. Oprogramowanie wykorzystuje framework HTML/CSS Bootstrap 4. Z kolei dzięki oparciu swoich działań na frameworku Symfony PHP i udostępnieniu PrestaShop UI Kit użytkownik ma do dyspozycji interfejs o silnych podstawach. Tym samym PrestaShop tworzy elastyczne środowisko do programowania, w które użytkownicy mogą się bezpośrednio się zaangażować poprzez otwarte repozytorium GitHub. 

 

  • Cechy PrestaShop

 

Główną cechą PrestaShop jest jego otwartość oraz możliwość modyfikacji przez każdego. Wspólnie rozwijana platforma tym samym stała się nie tylko intuicyjna oraz prosta w obsłudze, ale także ma silne podstawy. Oprogramowanie nie wymaga dużej ilości zasobów serwera. Pomimo tego jest ono wydajnym narzędziem, które oferuje rozbudowane możliwości oraz instalację dodatkowych funkcjonalności, a także ich stworzenie. W odróżnieniu od innych systemów PrestaShop oferuje jeden z najbardziej wydajnych systemów indeksacji stron. 

Podstawowy motyw strony, jaki otrzymuje użytkownik, jest przejrzysty oraz minimalistyczny, co ułatwia zbudowanie własnego szablonu przez web developera. Jednocześnie istnieje możliwość dostosowania wyglądu strony dzięki tysiącom motywów, udostępnianych przez oprogramowanie PrestaShop.

 

  • Wykorzystanie PrestaShop w firmach

 

Oprogramowanie PrestaShop jest wykorzystywane głównie przy tworzeniu małych i średnich sklepów internetowych. Pozwala ono między innymi na integrację ze stanami magazynowymi, także firmami logistycznymi oraz pośrednikami płatności. Natomiast poprzez platformę handlową PrestaShop Addons użytkownik ma możliwość wyboru spośród 600 modułów oraz szablonów graficznych. Tym samym jest możliwe dostosowanie wyglądu sklepu pod wymogi klienta. Otwarty kod i możliwość modyfikacji pozwala na stworzenie silnego sklepu internetowego cechującego się nie tylko intuicyjnością, ale także rozbudowanymi funkcjami, zaprogramowanymi indywidualnie na potrzeby klienta.