Jest rok 2001. Holenderski programista Dries Buytaert udostępnia jako open source kod źródłowy swojego systemu obsługującego forum internetowe, dostępne na nieistniejącej już dziś stronie drop.org. Tak powstaje Drupal, który w przyszłości ma stać się jednym z najpopularniejszych systemów CMS na świecie. Prawdziwą popularność zdobywa już dwa lata później, kiedy kandydujący na prezydenta Stanów Zjednoczonych Howard Dean. Ten stworzył na jego podstawie sieć blisko 50 nieoficjalnych serwisów, dzięki którym wyborcy mogli komunikować się ze sobą nawzajem oraz ze sztabem, w pełni odkrywając możliwości systemu.
- CMS Drupal. Co koniecznie powinniśmy o nim wiedzieć?
- System zarządzania treścią Drupal. Kluczowe zalety
- O czym trzeba pamiętać wybierając CMS Drupal?
-
CMS Drupal. Co koniecznie powinniśmy o nim wiedzieć?
Drupal to CMS, czyli content management system, co na język polski można przetłumaczyć jako system zarządzania treścią. Służy on do umieszczania, modyfikacji i aktualizacji treści znajdującej się na stronie internetowej bez ingerowania w jej kod źródłowy, co znacznie przyspiesza całą procedurę oraz sprawia, że zadaniem tym mogą zająć się również osoby nieznające HTML oraz pozostałych rozwiązań wykorzystywanych w budowie stron. Został on napisany w PHP i współpracuje między innymi z bazami danych MySQL, SQLite czy Mango DB, a także pozwala na generowanie kanałów informacyjnych RSS. Obecnie projekt jest rozwijany przez społeczność składającą się z wolontariuszy pochodzących z całego świata.
-
System zarządzania treścią Drupal. Kluczowe zalety
Drupal to system, który oferuje wszystkie najważniejsze funkcje znane z innych systemów zarządzania treścią. Chodzi tu między innymi o możliwość rejestrowania się użytkowników, panel zarządzania profilem oraz menu. Te funkcjonalności są w zupełności wystarczające, by za jego pomocą stworzyć na przykład stronę firmową, różnego rodzaju blogi, a także prosty serwis społecznościowy. Drupala bardzo cenią również programiści – oferuje on bowiem wiele przydatnych dla nich funkcji, które trudno znaleźć w konkurencyjnych serwisach.
-
O czym trzeba pamiętać wybierając CMS Drupal?
Tak jak pozostałe CMS-y, Drupal poza zaletami ma również pewne wady. Najpoważniejszą jest z całą pewnością sposób, w jaki jest on instalowany na serwerze. Proces cechuje niestety stosunkowo duży stopień trudności, przez co użytkownicy mniej zaznajomieni chociaż z podstawami informatyki mogą mieć z nim poważne problemy. W porównaniu z konkurencyjnymi systemami, Drupal wypada też nieco gorzej pod względem wydajności, przez co nie sprawdza się w przypadku bardziej skomplikowanych serwisów.