Historia WordPress sięga roku 2003, kiedy w internecie pojawiła się pierwsza oficjalna wersja, opatrzona numerem 0.7. Kolejna, 1.0, nosiła nazwę Miles, na część znanego muzyka jazzowego Milesa Davisa. Kolejne wersje już tradycyjnie noszą nazwę inspirowaną nazwiskiem któregoś z jazzowych wirtuozów – na przykład Charlesa Mingusa, Williama Thomasa ‘Billy’ Strayhorna, Edwarda ‘Duke’ Ellingtona, Stana Getza, Dextera Gordona, Johna Coltrane, Theloniousa Monka, Edwarda “Sonny” Stitta, Earla “Bud” Powella, Dinah Washington czy Oscara Petersona. Oddanie hołdu tuzom tego gatunku to oczywiście nie jedyne wyróżniki tego CMS-a.
- WordPress – najpopularniejszy system zarządzania treścią
- CMS WordPress – najważniejsze wady oraz zalety tego systemu
- WordPress. Na jakich witrynach ten system CMS znajduje zastosowanie?
-
WordPress – najpopularniejszy system zarządzania treścią
Jak pokazują statystyki, WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) – stanowi on ponad połowę wszystkich używanych rozwiązań tego typu. Ogromna popularność, jaką WordPress cieszy się wśród administratorów różnych stron i serwisów internetowych oczywiście nie bierze się znikąd. Ogromna, stale rozwijana funkcjonalność, stabilność, uniwersalność i wydajność to największe zalety tego systemu. Doskonale sprawdza się on zarówno w przypadku małych stron osobistych i blogów, jak i dużych, komercyjnych serwisów. Kolejne wersje WordPressa publikowane są na otwartej licencji, co sprawia, że łatwo dostosować go do swoich potrzeb.
-
CMS WordPress – najważniejsze wady oraz zalety tego systemu
Zainteresowanie funkcjonalnością WordPressa wynika przede wszystkim z licznych zalet tego systemu. Do najważniejszych wśród nich zaliczyć należy z całą pewnością:
- fakt, że jest dostępny na wolnej licencji – a więc całkowicie bezpłatnie;
- pozwala zbudować i zarządzać stroną bez żadnych umiejętności w dziedzinie HTML, CSS, JavaScript, PHP i obsługi serwera;
- ma potężne wsparcie ogromnej społeczności z różnych zakątków świata;
- ma wiele funkcji, a dzięki różnym wtyczkom można bez problemu dodać nowe.
Oczywiście WordPress nie jest pozbawiony wad. Te na szczęście nie są poważne i obejmują przede wszystkim:
- obecność słabej jakości wtyczek i szablonów tworzonych przez amatorów;
- brak natywnego wsparcia dla różnych języków – ich wdrożenie wymaga użycia wtyczek, zwykle płatnych;
-
WordPress. Na jakich witrynach ten system CMS znajduje zastosowanie?
Jak już wspomnieliśmy, WordPress może być użyty do zarządzania właściwie dowolną stroną. Dowodem na to jest bardzo długa lista serwisów, które działają właśnie dzięki temu systemowi. Znajdziemy na niej między innymi stronę BBC America, portal The New Yorkera lub Microsoft News.