Proste sposoby na przyśpieszenie strony Joomla
22 października, 2020Przyśpieszenie strony internetowej postawionej na Joomla powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie właściciel zrobi po jej uruchomieniu. Nie dość, że prędkość serwisu ma ogromny wpływ na komfort internautów, to dodatkowo traktowana jest jako jeden z ważniejszych wskaźników SEO.
- Wpływ szybkości ładowania strony na pozycje w rankingu
- Jak zmierzyć aktualną szybkość serwisu?
- Co wpływa na szybkość strony?
- Korzyści związane z buforowaniem strony
Przez wiele lat wolne strony internetowe budziły co najwyżej niezadowolenie użytkowników. Od dłuższego czasu Google zapowiadało jednak wprowadzenie zmian w wyszukiwarce, których celem było zapewnienie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania stronom wyróżniającym się krótkim czasem ładowania.
Wpływ szybkości ładowania strony na pozycje w rankingu
Mogłoby się wydawać, że to czy serwis ładuje się błyskawicznie, czy też strona jest dostępna dopiero po kilku sekundach nie powinno mieć znaczenia. Warto jednak spojrzeć na to z punktu widzenia internauty. Skoro poszukiwana przez niego treść znajduje się na przynajmniej kilku różnych stronach, to dlaczego ma tracić swój czas na przeglądanie tej, która się najdłużej uruchamia? Nawet w oficjalnych wytycznych zebranych w Google Webmaster Guidelines można znaleźć informację o tym, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie lepszych pozycji w wyszukiwarce jest zmniejszenie czasu ładowania. Zamiast więc wydawać ogromne kwoty na seo, warto zacząć od przyśpieszenia serwisu.
Jak zmierzyć aktualną szybkość serwisu?
Często popełnianym błędem jest sprawdzanie szybkości strony poprzez uruchomienie jej w oknie przeglądarki. Uzyskane w ten sposób wyniki mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu, dlatego lepiej skorzystać ze specjalnych narzędzi (z których część dostępna jest za darmo). Najpopularniejsze z nich to Google Pagespeed Insights, GTmetrix oraz YSlow. Warto zmierzyć czas przynajmniej dwoma narzędziami, aby móc porównać wyniki. Zaletą narzędzia udostępnionego przez Google jest to, że oprócz wyniku użytkownik otrzymuje również wskazówki związane z tym, co można poprawić na stronie. Dzięki temu może od razu skupić się na rzeczach, które rzeczywiście wymagają poprawy bez potrzeby eksperymentowania i wprowadzania zmian w ciemno.
Co wpływa na szybkość strony?
Warto sobie uświadomić, że na szybkość strony wpływa nie tylko to, jak została zaprojektowana i jakie treści się na niej znajdują. Istotny jest między innymi hosting (nawet prosta strona może ładować się szybciej na porządnym hostingu, a co dopiero mówić o rozbudowanym serwisie). Dlatego lepiej unikać najtańszych pakietów hostingowych i dopłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale zyskać lepsze wsparcie techniczne oraz wydajniejszy serwer. Jeżeli twoja strona długo się ładuje, sprawdź czy wszystkie zainstalowane rozszerzenia do Joomla rzeczywiście są ci potrzebne. Bardzo często administratorzy nadużywają tej funkcji i każdą, nawet najprostszą zmianę lub wprowadzenie nowej funkcjonalności ograniczają do zainstalowania kolejnej wtyczki. Chociaż jest to najprostsze rozwiązanie, to zbyt duża ilość rozszerzeń mocno spowalnia stronę. Jeżeli twój serwer obsługuje moduł mod_gzip, możesz włączyć opcję kompresji GZIP wbudowaną w system Joomla. Pozwala to zmniejszyć ilość przesyłanych danych przy odwiedzeniu strony nawet o 50%.
Korzyści związane z buforowaniem strony
Jeszcze lepsze efekty może przynieść włączenie buforowania strony. Opcja Joomla Cache dostępna jest w panelu administracyjnym (System – Konfiguracja – System). Dzięki jej włączeniu przy pierwszym załadowaniu podstrony jest ona automatycznie buforowana. Tym samym przy każdym kolejnym wyświetleniu (nawet jeżeli zrobi to inna osoba z innego urządzenia) strona załaduje się dużo szybciej. Joomla pozwala wybrać jedną z dwóch opcji związanych z Cache. Pierwsza z nich to Conservative, która w większości przypadków przynosi najlepsze efekty. Drugą opcją jest Progressive cache, jednak w przypadku tego rozwiązania buforowanie przebiega oddzielnie dla każdej sesji.