Porównanie Joomla! z innymi popularnymi rozwiązaniami CMS
12 maja, 2021Od wielu lat osoby, które chcą stworzyć własną stronę internetową bazują na CMS typu Joomla! lub WordPress, a czasami Drupal. Nie są to wszystkie darmowe systemy zarządzania treścią, jednak wybierając jedno z tych narzędzi ma się pewność, że strona będzie bezpieczna i nowoczesna.
- Co to w ogóle jest CMS?
- Które darmowe CMS są najczęściej stosowane?
- Zalety WordPress i Drupala
- Złoty środek: Joomla!
O ile samo korzystanie z tych CMS nie generuje żadnych kosztów i można samodzielnie próbować stworzyć wymarzoną stronę, bloga, sklep internetowy lub inny serwis, to czasami konieczne jest zatrudnienie programisty lub nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą. Nie jest to oczywiście niezbędne, aby postawić stronę, ale zazwyczaj pozwala zaoszczędzić czas i uzyskać lepsze efekty. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy skorzystać z usług kogoś obeznanego z CMS, powinieneś zacząć od wybrania tego systemu, który będzie dla ciebie najlepszy. W tym natomiast pomogą ci poniższe informacje.
Co to w ogóle jest CMS?
System zarządzania treścią (CMS to z języka angielskiego Content Management System) to nic innego jak strona ze specjalnym panelem administracyjnym, który pozwala zarządzać stroną bez konieczności poznawania języków programowania. Oprócz podstawowych działań jak chociażby opublikowanie tekstu na stronie, zmianie logo serwisu lub stworzenie galerii zdjęć, CMS ułatwia również bardziej skomplikowane czynności. Wystarczy na przykład pobrać gotowy plik szablonu, aby można było kilkoma kliknięciami całkowicie zmienić wygląd strony. CMS sprawia, że łatwiejsze staje się robienie backupów. Dodatkową zaletą dobrego systemu zarządzania treścią jest to, że zespół programistów odpowiedzialnych za jego rozwój regularnie wypuszcza aktualizacje. Są one darmowe, a jednocześnie eliminują wszystkie wykryte błędy.
Które darmowe CMS są najczęściej stosowane?
Pełna lista darmowych CMS, które można w dowolnym momencie pobrać i wykorzystać do szybkiego uruchomienia dowolnej strony internetowej jest długa. Wybór należy jednak zawęzić to tych CMS, które cieszą się najlepszymi opiniami i które dostępne są już od dłuższego czasu. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że twórcy porzucą projekt i strona zostanie bez ważnych aktualizacji. Bez względu na to, czy ktoś planuje otworzyć sklep internetowy, chce stworzyć duży serwis z informacjami, czy szuka CMS do postawienia prostej strony firmowej, można skorzystać z jednego z trzech najpopularniejszych rozwiązań. Są to Joomla!, WordPress oraz Drupal. Każdy z nich ma zalety, ale też wady. Osoby mające wieloletnie doświadczenie w pracy z jednym z powyższych CMS z pewnością będą obstawiały za tym, aby je wybrać. Jeżeli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z systemami zarządzania treścią, może śmiało sięgnąć po Joomla!, który czasami określany jest jako złoty środek pomiędzy innymi systemami.
Zalety WordPress i Drupala
WordPress cieszy się równie dużą popularnością, ale należy pamiętać, że ten open source ‘owy system służy przede wszystkim blogowaniu. Można oczywiście próbować zbudować duży serwis lub nawet sklep na WordPress, ale nie zawsze efekty będą zgodne z oczekiwaniami twórcy. Na CMS WordPress zdecydowały się między innymi takie firmy jak Forbes oraz Sony. Wadą systemu jest to, że mocno obciąża serwer. Chętnie wybieraną alternatywą jest w takich przypadkach Drupal. Ten system ma niewielkie wymagania, a jego możliwości są porównywalne. Użytkownicy Drupala chętnie dzielą się wiedzą na różnych forach, co pozwala łatwo rozwiązać najpopularniejsze problemy. CMS chwalony jest przede wszystkim za bezpieczeństwo. Wadą Drupala jest jednak to, że niektórzy nie potrafią się w nim odnaleźć. Wówczas nawet podstawowe zadania mogą zabierać wiele czasu, co skutecznie utrudni pracę.
Złoty środek: Joomla!
Od wielu lat użytkownicy, którym zależy na kompromisie pomiędzy wydajnością, bezpieczeństwem, szybkością działania i innymi istotnymi rzeczami wybierają Joomla! Podobnie jak pozostałe popularne CMS, system jest bezpłatny. Można go używać na potrzeby prywatne oraz komercyjne. Wśród stron, które stworzono z wykorzystaniem tego CMS można spotkać stronę Harvardu oraz popularny serwis Cloud. Joomla! istnieje na rynku od 2005 roku. Ma więc już kilkanaście lat, a przez cały ten czas stale zyskuje nowych użytkowników. Wybierając Joomla! można skorzystać z wielu darmowych szablonów, co (przynajmniej początkowo, bo z czasem warto jednak stworzyć coś niepowtarzalnego) pozwala szybko postawić ładną i ciekawie wyglądającą stronę. Społeczność i programiści związani z Joomla! stworzyli kilka tysięcy darmowych wtyczek, dzięki którym można wprowadzić do istniejącego serwisu dodatkowe opcje i rozwiązania. Instalacji takich wtyczek może dokonać nawet niedoświadczona osoba.
Jeżeli wciąż masz wątpliwości związane z wybraniem optymalnego CMS, skorzystaj z tego, że każdy ze wspomnianych systemów jest darmowy. Można więc poświęcić kilka dni na to, aby zainstalować i przetestować każdy z nich i zobaczyć, jak się na nich pracuje