Jak stworzyć sklep internetowy na Joomla?

Jak stworzyć sklep internetowy na Joomla?

7 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Rozwinięcie dotychczasowego biznesu o sprzedaż internetową lub uruchomienie nowego projektu w ramach ecommerce to dzisiejszych czasach jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinien zrobić każdy przedsiębiorca. Na szczęście wcale nie trzeba od razu liczyć się z wysokimi kosztami, bo własny sklep można podstawić na darmowym CMS Joomla!

 

  1. Koszt stworzenia sklepu internetowego
  2. Dlaczego warto wybrać CMS Joomla!?
  3. Popularne rozszerzenia ecommerce do Joomla
  4. Gotowy sklep na Joomla! – co dalej?

 

Pamiętaj jednak, że stworzenie sklepu to dopiero początek. W celu zdobycia klientów niezbędne jest zapewnienie wysokiego poziomu obsługi, regularne dodawanie nowych produktów oraz pozycjonowanie i reklamowanie sklepu. W przeciwnym razie internauci mogą w ogóle nie trafić na twoją stronę, co uniemożliwi im dokonanie zakupów.

 

Koszt stworzenia sklepu internetowego

 

Powszechne przekonanie związane z tym, że “nie ma nic za darmo” bardzo często nie sprawdza się w przypadku programów. Nie inaczej jest z darmowym CMS Joomla!, który pomimo tego, że może być wykorzystywany do celów prywatnych i komercyjnych i poradzi sobie z obsługą nawet największych stron, oferowany jest bez żadnych opłat. Tym samym wystarczy zainstalować najnowszą wersję Joomla!, wgrać wybrany moduł ecommerce i można zacząć przygodę ze sprzedażą w internecie. Pamiętaj jednak, że chociaż teoretycznie samodzielne wykonanie klepu internetowego jest możliwe i wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia, klienci mają w dzisiejszych czasach ogromny wybór. Jeżeli więc twój sklep nie będzie atrakcyjny pod względem designu, korzystanie z niego okaże się nieintuicyjne lub oferowany towar będzie za drogi, trudno ci będzie osiągnąć sensowny poziom sprzedaży. Z drugiej strony dzięki rozszerzeniom do Joomla! można bez żadnych kosztów uruchomić sklep ecommerce, co pozwoli ci przetestować w praktyce pomysły. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w miarę rozwoju sklepu oddać zarządzanie nim w ręce bardziej doświadczonych osób.

 

Dlaczego warto wybrać CMS Joomla!?

 

Joomla dostępna jest za darmo i w każdym momencie można ją pobrać z oficjalnej strony projektu (downloads.joomla.org). Dodatkowo w internecie znajdziesz wiele motywów (szablonów) oraz wtyczek (rozszerzeń), dzięki którym bez potrzeby samodzielnego pisania kodu będziesz mógł wzbogacić stronę o nowe funkcje. O ile więc standardowa instalacja Joomla! raczej nie sprawdzi się jako podstawa do stworzenia sklepu, to wystarczy wgrać jedną z wielu wtyczek (dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne opcje), aby twoja strona zyskała profesjonalny wygląd, a w panelu administracyjnym pojawiły się opcje związane z dodawaniem nowych produktów i obsługą zamówień składanych przez internautów.

 

Popularne rozszerzenia ecommerce do Joomla

 

Zdecydowana większość sklepów internetowych wykorzystujących Joomla! opiera się na takich rozszerzeniach jak DJ-Catalog2, J2Store oraz VirtueMart. Są to specjalne dodatki, które wystarczy wgrać na serwer przez menadżera plików lub przesłać korzystając z odpowiedniej opcji w panelu, a następnie aktywować, aby dowolna strona została rozbudowana o moduł sprzedaży. Chociaż prędzej czy później będziesz musiał przemyśleć odpowiednią strategię związaną z marketingiem oraz pozycjonowaniem swojego sklepu, to wykorzystując sam CMS i jeden ze wspomnianych dodatków będziesz mógł łatwo stworzyć działający sklep. Nie pozostanie ci wówczas nic innego jak wypełnić go produktami, które chcesz zaoferować swoim potencjalnym klientom. Wgrywając jedno z tych rozszerzeń, zyskasz między innymi: możliwość ustawiania cen, koszyk zakupowy, wyszukiwarkę produktów i porównywarkę towarów. Dzięki temu internauci będą mogli łatwo złożyć zamówienie. Pamiętaj jednak, że samo stworzenie sklepu ecommerce to nie wszystko. Kolejnym krokiem powinno być wybranie szablonu, który spodoba się użytkownikom i pozwoli w atrakcyjny sposób zaprezentować twoje produkty. Wybierając motyw dla strony na Joomla!, która działa jako sklep internetowy koniecznie zwróć uwagę, czy został on opisany jako odpowiedni pod ecommerce. Wyeliminuje to konieczność czasochłonnego i kosztownego przerabiania motywu. Nie zapomnij również o podpięciu płatności internetowych, aby klienci mogli szybko zapłacić za zamówiony towar. Najprościej jest wdrożyć odbiór osobisty, płatności za pobraniem oraz za pośrednictwem PayPala, jednak obecnie większość osób preferuje płacić z wykorzystaniem Blika. Warto więc jak najszybciej nawiązać współpracę z pośrednikiem płatności, który zapewni ci dostęp do tej technologii. Tego typu firmy najczęściej pobierają jakiś niewielki procent od transakcji, więc na początek nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów.

 

Gotowy sklep na Joomla! – co dalej?

 

Po zakończeniu prac związanych ze stroną warto poświęcić czas na testowanie. Upewnij się, że przy składaniu zamówień nie pojawiają się błędy. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalne testy, poproś o pomoc swoich znajomych i członków rodziny. Zwróć również uwagę, czy strona wyświetla się prawidłowo na różnych urządzeniach i przeglądarkach.