Joomla – co to takiego i do czego właściwie służy?

Joomla – co to takiego i do czego właściwie służy?

13 czerwca, 2022 0 przez Redakcja

Joomla to bardzo znany system CMS (Content Management System), czyli w tłumaczeniu na język polski system zarządzania treścią.  Oprogramowanie to jest w pełni darmowe. Dzięki jego pomocy można bez problemu założyć stronę internetową.  Dowiedz się więcej na temat Joomla.

  1. Joomla – co musisz wiedzieć o tym systemie
  2. Dla kogo Joomla?
  3. Jakie plusy ma ten system?
  4. Wymagania serwerowe systemu Joomla?
  5. Jak zainstalować Joomlę?

Joomla co musisz wiedzieć o tym systemie

Joomla powstała w 2005 roku przez grupę deweloperów. Wcześniej ta grupa prowadziła inny projekt o nazwie – Mambo. Do realizacji projektu Joomla doszło na skutek nieporozumienia pomiędzy właścicielem marki Mambo, a twórcami systemu.

Joomla pozwala na stosunkowo proste założenie oraz rozwijanie stron WWW. Rozwiązanie to jest dość popularne na całym świecie. Joomla ma 2,6% udziału we wszystkich stronach WWW, natomiast 4,6 %, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie systemy, które korzystają z systemu CMS.

 

Dla kogo Joomla?

To oprogramowanie jest całkowicie bezpłatne, a cały czas jest rozwijane przez programistów z całego świata. Zajmują się między innymi tworzeniem kolejnych rozszerzeń, szablonów oraz innych rozwiązań, które są chętnie używane. Na oficjalnej stronie, można znaleźć informacje, które mówią, że Joomla ma ok 2 miliony aktywnych serwisów www.

Joomla zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich dostępnych systemów CMS – ów. Taki system odpowiada potrzebom blogów, portali oraz stron www. Zastosowanie dodatkowych rozszerzeń daje jeszcze lepsze efekty. Na początku 2020 roku dostępnych było około 8 tysięcy różnych dodatków. Były one podzielone tematycznie.

 

Jakie plusy ma ten system?

Jednym z większych plusów tego oprogramowania jest możliwość prowadzenia strony www bez pomocy programisty. Poza tym zyskujemy wiele darmowych szablonów oraz wzorów, które można bez problemu zainstalować.  Bez problemu można dostosować witrynę do swoich potrzeb, na stronie można dodawać artykuły, dokumenty oraz zdjęcia.

Kolejnym plusem Joomla jest to, że obsługuje wiele wersji językowych. Licencji Joomla nie musimy opłacać, bez względu na zastosowanie tego systemu. Poza tym można skorzystać z dużej ilości dostępnych rozszerzeń, więc nie ma potrzeby zlecania dodatkowych funkcji innym. Można skorzystać z czterech rodzajów rozszerzeń: szablonów, modułów, komponentów oraz pluginów.

 

Wymagania serwerowe systemu Joomla?

Wersja wyższa od 3.0 Joomla wymaga posiadania następująco oprogramowania:

PHP – zalecane jest  – 7.3 +, natomiast minimalne – 5.3.10.

MySQL – zalecane jest – 5.5.3 +, natomiast minimalne – 5.1.

SQL Server – zalecane jest  – 10.50.1600.1 +, minimalne – 10.50.1600.1.

PostgreSQL – zalecane jest – 9.1 +, minimalne – 8.3.18.

 

Jak zainstalować Joomlę?

Pobrać Joomlę możemy z oficjalnej strony. Następnie pliki należy skopiować do wybranego folderu. Kolejnym krokiem jest stworzenie bazy danych oraz podanie adresu w przeglądarce www, gdzie znajdą się te pliki. To pozwoli na uruchomienie instalatora. Następnie powinna rozpocząć się  instalacja systemu.