Joomla – jeden z najpopularniejszych CMS-ów. Co trzeba o nim wiedzieć?
7 września, 2021Planując założenie własnej strony – bez względu na to, czy chodzi o zwykłego, osobistego bloga, witrynę firmową czy też portal informacji – należy starannie przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest bez wątpienia to, w jaki sposób będziemy zarządzać znajdującymi się na niej treściami. Sprawne publikowanie, edytowanie i usuwanie rozmaitych treści umożliwia system kontroli treści (CMS – od angielskiego content managment system). Na rynku znajdziemy różne systemy, wśród których są zarówno programy płatne, jak i darmowe.
- Joomla – czemu warto warto? Jakie zalety ma ten system zarządzania treścią?
- Na jakich stronach internetowych ten CMS sprawdzi się najlepiej?
Jeśli chodzi o te ostatnie, prym wiodą dwa rozwiązania – WordPress oraz Joomla. Obydwa są projektami open source, co oznacza że ich kod źródłowy dostępny jest publicznie, a każdy chętny może dowolnie go edytować. Publiczna dostępność kodu źródłowego sprawia też, że wspomniane systemy zarządzania treścią dostępne są całkowicie za darmo. Drugi ze wspomnianych systemów, Joomla, posiada około 3-procentowy udział w rynku, a liczbę działających w oparciu o niego witryn szacuje się dziś na kilkadziesiąt milionów. Skąd bierze się jego popularność? Jakie zalety przemawiają za jego instalacją? Co powinien wiedzieć każdy
Joomla – czemu warto warto? Jakie zalety ma ten system zarządzania treścią?
Najważniejsza zaleta Joomli to z całą pewnością wspomniana już przed chwilą kwestia otwartego kodu. Z niej bezpośrednio wynikają dwie kolejne zalety – dostępność za darmo oraz łatwość dostosowania systemu do naszych indywidualnych potrzeb. Ta druga może być osiągnięta zarówno poprzez samodzielną modyfikację kodu oprogramowania (w tym celu konieczne będą jednak odpowiednie umiejętności programistyczne) lub instalację wtyczek (wiele z nich dostępnych jest w internecie całkowicie za darmo).
Z punktu widzenia niedoświadczonych użytkowników ważnym atutem Joomli na pewno okaże się też prostota obsługi. Joomla nie wymaga od nich żadnych specjalnych umiejętności, a zarządzanie rozmaitymi treściami odbywa się dzięki graficznemu interfejsowi typu wskaż i kliknij – wystarczy przeciągnąć poszczególne elementy w odpowiednie miejsca. Joomla to też system zapewniający szerokie wsparcie ze strony społeczności. W razie jakichkolwiek problemów, możemy więc skorzystać z forów internetowych lub grup dyskusyjnych, a na pewno szybko uzyskamy wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób wyeliminować dręczące nas trudności.
Joomla. Na jakich stronach internetowych ten CMS sprawdzi się najlepiej?
Kolejną niewątpliwą zaletą Joomli jest na pewno możliwość pełnej konfiguracji systemu i tym samym dostosowania go do naszych potrzeb. Dzięki temu Joomla może zostać wykorzystana do realizacji najróżniejszych projektów. Warte wspomnienia się między innymi następujące opcje:
- prywatne strony internetowe: na przykład wizytówki, blogi czy strony poradnikowe;
- strony firmowe: wraz z pozytywnie wpływającymi na pozycję w Google oraz przyciągającymi internautów blogami;
- serwisy z newsami – zarówno te lokalne, jak i o większym zasięgu.