Joomla. Czemu warto warto postawić na ten system? Najważniejsze zalety

Joomla. Czemu warto warto postawić na ten system? Najważniejsze zalety

3 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Joomla jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie. Według statystyk, za jego pomocą zarządzanych jest około 3 procent wszystkich światowych stron internetowych, co przekłada się na liczbę kilkudziesięciu milionów witryn dostępnych w różnych językach. Początków Joomli należy szukać w projekcie Mambo, który ze względu na niewielkie rozmiary nie doczekał się bezpośredniej kontynuacji. Spora ilość kodu posłużyła jednak do stworzenia Joomli – CMS-a, który od lat jest używany przez administratorów z całego świata.

  1. Kluczowe zalety popularnego CMS-a
  2. Joomla – najważniejsze wady. O czym trzeba pamiętać?

Dlaczego Joomla cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wcale nie jest prosta, bo dla każdego z użytkowników systemu ważne są nieco inne aspekty jej działania. Osobom, które dopiero planują stworzenie strony i zastanawiają się nad tym, który z dostępnych systemów zarządzania treścią będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem, polecamy jednak nasz poradnik, w którym w dużym skrócie omawiamy najważniejsze atuty Joomli i jak przekładają się one łatwość oraz bezproblemowość zarządzania stroną internetową. Wspominamy też o wadach systemu, o których warto pamiętać.

Joomla. Kluczowe zalety popularnego CMS-a

Omawiając zalety, które swoim użytkownikom oferuje Joomla warto na pewno zacząć od tego, że jest to system napisany w duchu otwartego oprogramowania i dystrybuowany na licencji GPL. Jeśli ktoś nie wie, o co w tym chodzi, spieszymy z wyjaśnieniem – Joomla dostępna jest całkowicie za darmo, a udostępnienie jej kodu źródłowego do publicznego wglądu oznacza, że każdy – o ile posiada odpowiednie ku temu umiejętności – może samodzielnie wprowadzić zmiany i dostosować program do swoich potrzeb.

Na tym jednak zalety Joomli wcale się nie kończą. Joomla została bowiem zaprojektowana w ten sposób, by obsługa systemu nie sprawiała żadnych problemów – nawet użytkownikom, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tego typu rozwiązaniami. Joomla zapewnia również pełne wsparcie dla użytkownika, jeśli chodzi o pozycjonowanie i optymalizację strony, co w prosty sposób przekłada się na lepszą pozycję strony w wyszukiwarkach internetowych. Otwarta konstrukcja Joomli sprzyja natomiast tworzeniu skryptów rozszerzających funkcjonalność systemu, czego efektem jest duża ilość wtyczek – również takich dostępnych za darmo.

Joomla – najważniejsze wady. O czym trzeba pamiętać?

Oczywiście Joomla, tak jak każdy inny system, ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o te drugie, w pierwszej kolejności na pewno należy wspomnieć o tym, że jej obsługa jest nieco bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku WordPressu. Ze względu na to, że Joomla skupia mniejszą społeczność, decydując się na jej instalację musimy liczyć się z mniejszym wsparciem (na przykład na forach) oraz mniejszą liczbą dostępnych rozszerzeń – zwłaszcza jeśli porównamy ją do konkurencyjnego systemu.

Wiele serwisów opartych na joomla znajduje się w zasobach wydawców, którzy potem umożliwiają publikacje na nich w portalach takich jak Linkhouse lub innych.