Joomla. Kiedy skorzystać? W jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej?

Joomla. Kiedy skorzystać? W jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej?

13 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Joomla to jeden z najpopularniejszych systemów CMS. Mocna pozycja, którą system wypracował w ciągu ponad 15 lat obecności na rynku, nie bierze się jednak znikąd. Jego duża funkcjonalność – którą jeszcze bardziej można zwiększyć dzięki różnych wtyczkom, prostota obsługi oraz, co dla wielu użytkowników na pewno okazuje się najważniejsze, darmowy dostęp, uczyniły z Joomli jednego z najmocniejszych graczy w tym segmencie.

 1. Od bloga po zaawansowany system – zastosowania Joomli
 2. Stwórz i zarządzaj nowoczesną stroną. Joomla dla wymagających
 3. Joomla dla różnych stron. Czemu warto na nią postawić?

Joomla to narzędzie bardzo uniwersalne. Pozwala na stworzenie zarówno małej strony internetowej, jak i dużego portalu lub rozbudowanej sieci. Co ważne, obsługa Joomli nie wymaga specjalistycznej wiedzy – umiejętność tę, po krótkim dostosowaniu na pewno bez problemu wypracuje sobie każdy z nas. Chodzi tu zarówno o zarządzanie istniejącą już stroną, jak i budowę nowej. Tę ostatnią czynność w największym stopniu ułatwiają łatwo dostępne szablony, wśród których z łatwością dobierzemy ten, który będzie dopasowany do specyfiki naszej działalności. Jeśli chcemy, możemy ponadto wykonać szablon samodzielnie lub zlecić zrobienie go specjaliście. W jakich przypadkach Joomla sprawdzi się jednak najlepiej?

Od bloga po zaawansowany system – zastosowania Joomli

Joomla swoją popularność zdobyła przede wszystkim z uwagi na wszechstronność. Dzięki podstawowej funkcjonalności systemu oraz możliwości poszerzenia jej za pomocą specjalnych skryptów możliwe jest wykorzystanie go w wielu zastosowaniach. Do najważniejszych zaliczyć należy z całą pewnością:

 • strony osobiste – takie jak portfolio, blogi czy internetowe wizytówki specjalistów różnych dziedzin;
 • portale tematyczne oraz popularne;
 • serwisy informacyjne – zarówno o zasięgu lokalnym, jak i krajowym, a nawet międzynarodowym;
 • wszelkiego typu katalogi, listy adresowe i tym podobne serwisy;
 • biuletyny informacyjne (również z funkcją subskrypcji);
 • fora dyskusyjne i proste serwisy społecznościowe;
 • biblioteki dokumentów, grafik, plików muzycznych lub wideo;
 • intranet i ekstranet (do wykorzystania nawet w dużych firmach);
 • internetowe kalendarze (w tym takie z funkcją terminarza);
 • serwisy służące udostępnianiu użytkownikom pomocy technicznej

Stwórz i zarządzaj nowoczesną stroną. Joomla dla wymagających

Kolejny powód ogromnej popularności Joomli to na pewno nowoczesność tego systemu. Współpracuje on ze wszystkimi powszechnie używanymi obecnie technologiami – między innymi XML, dynamicznym HTML, JavaScript, PHP, AJAX i wieloma innymi. Pozwala to na zbudowanie za jej pomocą w pełni zgodnych ze współczesnymi trendami, świetnie wyglądających i funkcjonalnych witryn adresowanych do różnych użytkowników.

Joomla dla różnych stron. Czemu warto na nią postawić?

Na skorzystanie z Joomli warto zdecydować się z wielu powodów. Poza tymi opisanymi powyżej warto wspomnieć również o niskich kosztach – zarówno sam system, jak i wiele dedykowanych do niego dodatków jest absolutnie darmowych. System jest też w pełni elastyczny – po krótkich pracach można bez problemu dostosować go do specyfiki różnych serwisów i usług.