Czy dom inteligentny ma sens?

Czy dom inteligentny ma sens?

22 marca, 2023 0 przez Redakcja

Być może wielokrotnie dane było usłyszeć o inteligentnym domu. Niemniej jednak nasuwa się pytanie, czy dom inteligentny ma sens? Można przypuszczać, że jest to temat, w przypadku którego pojawiają się różne opinie. Przede wszystkim należy podkreślić, że inteligentny dom to określenie, które pojawia się w kontekście budynku zaawansowanego technicznie (i to bardzo). O szczegółach moglibyśmy rozmawiać długo. Na pewno warto pamiętać o tym, że inteligentny budynek charakteryzuje się systemem czujników i detektorów. Do tego dochodzi jeden zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami.

Mądry budynek

Istotne jest też to, że budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz. Takie opcje przekładają się na masę zalet. W końcu możemy rozmawiać o maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa. Można też spojrzeć na to tak, że mamy do czynienia z minimalizacją kosztów eksploatacji i modernizacji czy ograniczeniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Warte zapamiętania jest też choćby to, że system nie powinien mieć negatywnego wpływu na ludzi znajdujących się w otoczeniu. Inteligentny dom dla wielu osób może oznaczać sterowanie oświetleniem w domu czy sterowanie bramą, ale warto spojrzeć na to wszystko znacznie dokładniej. Sytuacja jest dużo bardziej złożona.

Pomysł ze Stanów Zjednoczonych

Wiele osób może powiedzieć, że mowa o czymś nowym, ale czy właśnie taka jest prawda? W zasadzie musimy cofnąć się do lat 70. ubiegłego wieku. Wypada też mieć na uwadze, że mowa o pomyśle, który wywodzi się z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Co za tym idzie, za nami kilkadziesiąt lat historii. Do tego mowa o historii, która cały czas nie jest zamknięta. Nikt z nas nie wie, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Przyszłość to zawsze w pewien sposób niewiadoma. Niemniej jednak możemy być pewni, że na nudę nie będzie można narzekać. Powinniśmy być świadkami wielu interesujących wydarzeń.

Kłopoty finansowe

W tym wszystkim istotne są też pieniądze. Nie można zapomnieć o tym, że inteligentny dom to nie jest nic taniego. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym jest to bardzo drogie rozwiązanie. Oczywiście cena nie jest najważniejsza, ale co zrobić, kiedy możliwości finansowe są dość znacząco ograniczone? Odpowiedź wydaje się zbędna. Tym samym cena jest czymś, co trudno lekceważyć. Choć naturalnie nie można zapomnieć o tym, że najważniejsza jest jakość. Jeśli ma dojść do zmian, to trzeba zadbać o coś, co bez wątpienia będzie lepsze.

Wpis powstał przy współpracy z Ropam.com.pl

 

 

 

Artykuł Sponsorowany