Żyj wygodnie i ekologicznie – dom inteligentny i sterowanie oświetleniem w nim!

Żyj wygodnie i ekologicznie – dom inteligentny i sterowanie oświetleniem w nim!

21 sierpnia, 2023 0 przez Redakcja

Rozwój technologii ułatwił życie, stworzył ludziom nowe możliwości, wepchnął cywilizację na najwyższe etapy rozwoju. Dzięki temu ludzie funkcjonują dzisiaj w komfortowych warunkach i mogą realizować siebie, spełniać swoje marzenia, aranżować przestrzeń wokół siebie według własnych upodobań. Jednak postęp ma też swoje wady, swego rodzaju efekty uboczne. Do takich można zaliczyć stale wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście są możliwości, które pozwalają łączyć wygodę z troską o środowisko. Jednym z nowoczesnych osiągnięć jest tzw. dom inteligentny. To propozycja dla tych, którzy pragną żyć w luksusie i komforcie, a jednocześnie zamierzają tak funkcjonować, by redukować swój negatywny wpływ na klimat.

Czym jest inteligentne budownictwo i jakie są jego atuty

Można o nim mówić, kiedy konstruuje się budynek w taki sposób, by jego architektura pozwalała na ograniczenie zużycia mediów. Osiąga się to przez np. umieszczenie pasywnych okien, stosowanie optymalnego ocieplenia lub rezygnowanie z załamań ścian, które mogłyby stanowić miejsca ucieczki ciepła.

Jednak równie ważne są wnętrza. Dom inteligentny to wygoda dla jego użytkownika. Dlatego warto postawić np. na sterowanie bramą. Jest to rozwiązanie, które z pewnością doceni każdy kierowca w trakcie ulewnego dnia. Dzięki niemu nie ma potrzeby wychodzić z auta, by umożliwić sobie wjazd na posesję. Wystarczy użyć pilota z wnętrza pojazdu.

Kolejnym ważnym aspektem jest sterowanie oświetleniem w domu. System pozwalający na włączanie i wyłączanie lamp bez wstawania z łóżka czy fotela to nie tylko komfort, ale też rozwiązanie przyjazne środowisku. Jest to bowiem układ, który nie tylko umożliwia regulowanie pracy żarówek przy pomocy pilota, ale także wyposażony jest w automatyczną funkcję wyłączania światła.

Jak to możliwe?

W każdym wnętrzu umieszczone są czujniki, które diagnozują, czy w danej strefie znajduje się człowiek. Jeśli detektor nie wykryje obecności domownika, a lampa jest włączona, system samodzielnie ją wyłączy. Ma to wiele korzyści dla właściciela. Przede wszystkim jest to forma oszczędności energii, a tym samym sposób na istotne zredukowanie wysokości swoich rachunków. Poza tym istotne jest, że ograniczenie korzystania z mediów oznacza też zmniejszenie potrzeby na wytwarzanie prądu w elektrowni, a tym samym przyczynienie się do mniejszej emisji spalin do powietrza. Każdy, kto chce żyć ekologicznie i jednocześnie czerpać korzyści z wygody, powinien rozważyć m. in. sterowanie oświetleniem w domu.

 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY