Darmowe szablony do Joomla!

Darmowe szablony do Joomla!

7 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Jedną z istotnych zalet systemu zarządzania treścią Joomla! jest to, że zmiana wyglądu całej strony ogranicza się jedynie do wgrania nowego szablonu i aktywowania go w panelu.

 

  1. Zmiana szablonu w Joomla!
  2. Skąd pobrać motywy do Joomla? 
  3. 10 najpopularniejszych szablonów

 

Tym samym można uniknąć zlecenia przerobienia strony grafikom i programistom, co zazwyczaj kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Motywy do Joomla! dostępne są w darmowych i płatnych wersjach, więc każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni szablon.

 

Zmiana szablonu w Joomla!

 

Wgranie nowego szablonu nie zajmuje więcej niż kilka minut. W dodatku nie trzeba znać się na stronach internetowych, bo cały proces można przeprowadzić z dedykowanego panelu. Ważne jest jednak to, aby nowy motyw był zgodny z używaną wersją CMS. W przeciwnym razie mogą wystąpić różnego rodzaju problemy. Najprostszym sposobem na zainstalowanie nowego motywu (a co za tym idzie odmienienie wyglądu całego serwisu) jest przejście do paneli administracyjnego i kliknięcie w Rozszerzenia -> Instalator. W tym miejscu należy wybrać Instaluj z pakietu i wskazać plik szablonu, który uprzednio został zapisany na pulpicie lub w jednym z katalogów na dysku komputera. Można również ręcznie wgrać pliki na serwer (za pośrednictwem klienta FTP) i następnie aktywować nowy motyw w panelu. Gdzie zatem szukać nowoczesnych szablonów, aby można było cieszyć się ładniejszą stroną?

 

Skąd pobrać motywy do Joomla? 

 

Stron, na których można znaleźć gotowe motywy (szablony) do Joomla! jest wiele. Pamiętaj, aby unikać pobierania ich z podejrzanych źródeł, bo możesz w ten sposób wgrać zainfekowane pliki. Wiele firm oferuje szablony za darmo, ale jeżeli nie znajdziesz takiego, który spełni twoje oczekiwania, zawsze możesz rozważyć zakup wersji premium lub zlecić stworzenie nowego motywu. Wiąże się to jednak z kosztami i jest czasochłonne, dlatego warto najpierw przejrzeć popularne serwisy z darmowymi motywami, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś odpowiedniego. Popularne strony z motywami do Joomla!, z których możesz bezpiecznie pobrać szablon za darmo to między innymi templatemonster.com, themeforest.net, joomlart.com oraz joomlashine.com. Pamiętaj tylko, że jeżeli któryś z motywów jest płatny, a tobie uda się go znaleźć na innej stronie za darmo, to korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z ryzykiem.

 

10 najpopularniejszych szablonów

 

Poszukiwania nowego szablonu warto rozpocząć od dokładnego przemyślenia, jakie funkcje i rozkład poszczególnych elementów powinien oferować nowy motyw. Czy szablon ma mieć ogromny slider, który zajmie połowę strony, czy może niewielki blok z aktualnościami? Nie musisz natomiast skupiać się na kolorystyce, bo nawet jeżeli nowy motyw nie spełni twoich oczekiwań pod względem kolorów, to łatwo można je zmienić. Poniżej znajdziesz dziesięć popularnych szablonów do Joomla!, z których można korzystać za darmo:

 

– Plus (responsywny motyw),

– Vinda (ciekawy motyw, który możesz wykorzystać do stworzenia bloga lub serwisu z informacjami),

– VicMagz (pasuje między innymi do stron z dużą ilością artykułów),

– Joomla3 (motyw, który nawiązuje do popularnych portali internetowych),

– News (kolejna propozycja dla osób, które chcą stworzyć rozbudowaną stronę z informacjami),

– News II (podobny do poprzednika, ale z unowocześnionym designem),

– The Cool (minimalistyczny szablon, który nadaje się do stworzenia bloga z recenzjami),

– Directory (szablon, na którym można śmiało postawić stronę firmową),

– Personal (nowoczesny motyw z minimalną ilością tekstu),

– VerityMag (pozwala uzyskać ciekawy wygląd, szczególnie jeżeli na twojej stronie znajduje się wiele podstron).

 

Zawsze też możesz skorzystać z jednego z wielu forów internetowych poświęconych Joomla!, bo może się okazać, że któryś z internautów podpowie ci nazwę szablonu zgodnego z twoimi wymaganiami. Dzięki łatwiej znajdziesz wymarzony motyw i nie pozostanie ci wówczas nic innego, jak wgrać go na stronę, aktywować i ewentualnie dopasować kilka szczegółów, aby uzyskać odpowiedni efekt.