Najpopularniejsze dodatki i rozszerzenia do Joomla!

Najpopularniejsze dodatki i rozszerzenia do Joomla!

7 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Joomla! to jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów CMS, dzięki którym można stworzyć dowolną stronę internetową. Wykorzystują go zarówno profesjonalne firmy specjalizujące się w tworzeniu stron, jak i osoby prywatne, które chcą samodzielnie postawić stronę.

 

 1. Czy instalowanie dodatków do Joomla! jest bezpieczne?
 2. Najpopularniejsze rozszerzenia do Joomla!
 3. Strony z dodatkami do CMS

 

W podstawowej wersji Joomla! nie jest jednak zbyt rozbudowana, co na pierwszy rzut oka może uniemożliwić zastosowanie jej przy bardziej rozbudowanych serwisach lub stronach z nietypowymi funkcjami. Na szczęście problem ten rozwiązują rozszerzenia, które można łatwo pobrać i zainstalować, aby rozszerzyć możliwości CMS.

 

Czy instalowanie dodatków do Joomla! jest bezpieczne?

 

Zanim jednak przystąpisz do przeglądania dostępnych rozszerzeń, warto zastanowić się nad kwestią bezpieczeństwa. Dodatki i rozszerzenia można znaleźć w oficjalnej bazie Joomla!, na stronach firm, które specjalizują się w tym CMS oraz na różnych stronach dostępnych w sieci. O ile dodatki od zaufanych firm oraz z oficjalnego repozytorium są dokładnie sprawdzane, a ich używanie nie narazi twojego serwisu na niebezpieczeństwo, to lepiej unikać rozszerzeń niewiadomego pochodzenia. W takim przypadku nigdy nie masz pewności, czy ktoś nie umieścił w nich złośliwego kodu, który mógłby uszkodzić twoją witrynę. Pamiętaj też, że ze względu na ogromną popularność Joomla! twórcy rozszerzeń nie mają możliwości przetestowania publikowanych rozwiązań na każdej wersji. Może się więc okazać, że wtyczka, która jest pozytywnie oceniana i chwalona przez użytkowników, nie będzie współpracowała z twoją stroną internetową lub w skrajnych przypadkach sprawi, że twój serwis przestanie działać. Dlatego też instalację wtyczek warto powierzyć doświadczonemu specjaliście lub zrobić to na kopii testowej.

 

Najpopularniejsze rozszerzenia do Joomla!

 

Oficjalna strona projektu Joomla! (dostępna pod adresem joomla.org) to bezpieczne źródło rozszerzeń. Znajdziesz tu kilka tysięcy wtyczek, które podzielone zostały na takie kategorie jak zdjęcia i obrazki, social web, styl i design, zarządzanie stroną, formularze kontaktowym i e-commerce. Bogata oferta wtyczek może jednak utrudnić początkującym użytkownikom znalezienie ciekawych propozycji, dlatego przygotowaliśmy listę 20 najpopularniejszych rozszerzeń, które są najlepiej oceniane przez użytkowników oficjalnej bazy wtyczek do Joomla:

 

 1. Akeeba Backup – pozycja obowiązkowa, która ułatwi regularne tworzenie backupów strony. 
 2. Breezing Forms Pro – rozszerzenie pozwalające tworzyć formularze (na przykład kontaktowe), które można integrować z wieloma zewnętrznymi programami.
 3. RSForm! Pro – kolejna propozycja dla osób, które chcą błyskawicznie przygotować ładne formularze.
 4. AcyMailing Starter – rozwiązanie pozwalające samodzielnie przygotowywać i wysyłać newslettery do klientów lub użytkowników strony.
 5. Event Booking – popularna wtyczka, która umożliwia wzbogacenie strony o kalendarz z funkcją rezerwowania terminów. Świetne rozwiązanie dla hoteli i wypożyczalni. 
 6. JEvents – pozwala zapanować nad eventami. Wtyczka sprawdzi się przy cyklicznych oraz jednorazowych wydarzeniach. 
 7. JSitemap – kolejne rozszerzenie, które każdy użytkownik Joomla! powinien zainstalować od razu po uruchomieniu strony. Pozwala stworzyć mapy strony zgodnie z zasadami SEO, które ułatwią indeksowanie strony w Google i innych wyszukiwarkach.
 8. Contact Enhanced Component – rozszerzenie przeznaczone do zarządzania kontaktami.
 9. EasyBlog – prawdopodobnie najlepsze rozszerzenie, które pozwoli stworzyć bloga (zarówno firmowego, jak i prywatnego).
 10. Advanced Module Manager – ułatwia zarządzanie wszystkimi modułami.
 11. ARK Editor – ulepszony edytor, który ułatwi przygotowywanie treści.
 12. EngageBox – rozszerzenie, dzięki któremu łatwo stworzysz wyskakujące okienka lub inne reklamy, które na pewno zostaną zauważone przez internautów. 
 13. FaLang – wtyczka pozwalająca przetłumaczyć stronę na inne języki.
 14. Shack Forms – kolejna wysoko oceniana wtyczka ułatwiająca dodawanie formularzy do stron na Joomla!
 15. Community Builder – rozszerzenie pozwalające dodać funkcje social media.
 16. Smart Slider – wtyczka, dzięki której łatwo przygotujesz wspaniale wyglądające slidery na swoją stronę. 
 17. JFBConnect – ułatwia integrację z Facebookiem, Twitterem, Linkedinem i innymi popularnymi serwisami społecznościowymi.
 18. HikaShop – dzięki niej będziesz mógł stworzyć własny sklep internetowy.
 19. Art Sexy Lightbox – ciekawa wtyczka, która uatrakcyjni galerie zdjęć.
 20. OS Property Real Estate – rozszerzenie przydatne przy tworzeniu bardziej rozbudowanych stron.

 

Zanim jednak zainstalujesz jakieś rozszerzenie, upewnij się, że rzeczywiście jest ci potrzebne, a standardowa Joomla! nie oferuje takiej funkcji. Zbyt duża ilość dodatków może spowolnić działanie strony.

 

Strony z dodatkami do CMS

 

Jeżeli nie chcesz samodzielnie instalować wtyczki lub nie wiesz, która będzie najlepsza w twoim przypadku, skorzystaj z usług firmy, która się w tym specjalizuje.