Jak aktualizować CMS?

Jak aktualizować CMS?

29 listopada, 2021 0 przez Redakcja

Dostawcy systemów CMS robią wszystko, abyś mógł korzystać z serwisu i panelu bez kłopotu. Nie zawsze jednak są w stanie zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na wzmocnienie ochrony, jest bieżąca aktualizacja CMS. W jaki sposób ją przeprowadzić? O czym pamiętać na poszczególnych etapach procesu?

  1. Dlaczego należy aktualizować CMS?
  2. Co należy aktualizować?
  3. Czego jeszcze unikać?
  4. Dobre praktyki

Internet to niemal 2 miliardy stron internetowych, a wśród nich ogromną grupę stanowią te utworzone za pomocą systemów CMS. Oznacza to, że praktycznie codziennie są one narażone na ataki.

Dlaczego należy aktualizować CMS?

Popularność systemów sprawia, że bezpieczeństwo rozmaitych stron jest nieustannie zagrożone. Część ataków jest blokowana na poziomie serwera, ale otwarte pozostają kwestie bezpieczeństwa chociażby w zainstalowanych wtyczkach. Nie zawsze wewnętrzne zabezpieczenia są w stanie je wykryć.

Problemy pojawiają się przede wszystkim w związku z nieaktualnymi systemami, wtyczkami i motywami. W skrajnych przypadkach mogą to być nawet błędy krytyczne pozwalające uzyskać nieuprawniony dostęp. Brak aktualizacji tworzy luki, dzięki którym intruz może przejąć kontrolę, rozsyłać spam, wklejać spamerskie linki, infekować komputery odwiedzających, a nawet przejmować ich dane.

Co należy aktualizować?

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo strony i klientów, którzy ją odwiedzają? Pierwszym krokiem jest zadbanie, by system CMS, wtyczki oraz wykorzystywane motywy zawsze były zaktualizowane. Problemy z nimi związane są na bieżąco wyszukiwane i naprawiane, dlatego wystarczy pamiętać o tym temacie i zachować w jego kwestii systematyczność.

Niektórzy unikają bieżących aktualizacji obawiając się, że przyczynią się one do problemów ze zgodnością. Trzeba jednak podkreślić, że twórcy popularnych wtyczek i motywów dbają o ich dostosowanie do najnowszych wymagań. Stosunkowo szybko naprawiają więc brak zgodności wersji.

Na wszelki wypadek przed każdą aktualizacją wykonuj kopie bezpieczeństwa bazy danych oraz wszystkich plików związanych z CMS-em, wtyczkami oraz motywem.

Czego jeszcze unikać?

Wtyczki mają wiele zalet – w prosty sposób pomagają zwiększyć możliwości w obrębie danej witryny i dodać nowe funkcje. Specjaliści podkreślają jednak, że zbyt duża ich ilość zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z bezpieczeństwem. Jeśli więc jest to możliwe, ogranicz ich liczbę.

Jeśli uważasz konkretne wtyczki za niezbędne, wybieraj popularne, mogące poszczycić się dużą społecznością oraz częstymi aktualizacjami.

Dobre praktyki

Aktualizacja to nie wszystko. Bezpieczeństwo strony zwiększysz dodatkowo dzięki kilku dodatkowym krokom.

  • Nie używaj oczywistych loginów i haseł.
  • Sięgaj po unikalne hasła i nie powtarzaj ich w kilku serwisach.
  • Nazwa bazy danych powinna być inna niż nazwa użytkownika bazy.
  • Zmień standardowy prefiks bazy danych na unikalny ciąg znaków.
  • Wybierając wtyczki i motywy, korzystaj z zaufanych źródeł, na przykład oficjalnych repozytoriów.
  • Korzystaj z najnowszej, wspieranej wersji PHP.

Przestrzegając tych kilku zasad, aktualizując CMS, wtyczki i motywy, w istotny sposób wpływasz na bezpieczeństwo strony i ograniczasz ryzyko udanego ataku hakerskiego.