Joomla! Co trzeba o niej wiedzieć?

Joomla! Co trzeba o niej wiedzieć?

21 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Joomla! to jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie. Skąd bierze się zainteresowanie tym systemem?

Wydajny, bezpieczny i stabilny system zarządzania treścią to jeden z kluczowych dla sprawnego działania serwisu internetowego aspektów. Jeśli chodzi o ogólnodostępne, darmowe opcje, największą popularnością wśród właścicieli stron – zarówno tych profesjonalnych, jak i niekomercyjnych – cieszy się WordPress. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety tego rozwiązania, wysoka pozycja w rankingach popularności CMS-ów nie powinna dziwić. Warto jednak pamiętać, że WP nie jest jedynym systemem, który spełni oczekiwania wymagających użytkowników.

Od lat rozwijana jest bowiem również Joomla, która także cieszy się opinią niezawodnego, oferującego duże możliwości konfiguracji oraz bezpiecznego systemu. Jeśli stoicie przed koniecznością wyboru CMS-u dla strony, nad uruchomieniem której właśnie pracujecie, warto więc poznać jej największe zalety i przekonać się, jak wypada ona w porównaniu z WordPressem. Właśnie tym zagadnieniom poświęciliśmy nasz nowy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Joomla! Krótka historia i najważniejsze cechy CMS-a open source

Historia Joomli! Sięga roku 2005, kiedy to ruszyły prace nad stworzeniem darmowego systemu zarządzania treścią opartego o otwarty (dostępnego dla każdego i możliwego do dowolnej edycji) kod źródłowy. Joomla! Powstała przede wszystkim z myślą o portalach społecznościowych, serwisach informacyjnych oraz forach dyskusyjnych. Z tego względu ma nieco bardziej skomplikowaną budowę niż WordPress, chociaż ma to przełożenie również na jej większą i bardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Obsługa Joomli! jest bardziej skomplikowana niż w przypadku WordPressu. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w jej opanowaniu na pewno pomoże liczna i prężnie działająca społeczność. W razie jakichkolwiek problemów związanych z konfiguracją bądź obsługą Joomli!, możemy skorzystać z któregoś z forów lub grup, by szybko uzyskać wszystkie niezbędne do ich rozwiązania wskazówki i porady.

Joomla! czy WordPress? Który system zarządzania treścią będzie lepszy?

Odpowiedź na pytanie o to, który z tej dwójki, zależy od naszych preferencji, tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na naukę obsługi systemu oraz tego, w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać. Jeśli szukamy systemu o dużych możliwościach i stabilnego, a przy tym nie straszne nam poświęcenie kilku dni na opanowanie kwestii technicznych, wybór Joomli! na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że jest ona nieco trudniejsza w obsłudze od swojego konkurenta.

Joomla! – jaką ma funkcjonalność? W przypadku jakich serwisów się sprawdzi?

Joomla!, mimo tego, że została stworzona z myślą o konkretnych zastosowaniach, jest bardzo wszechstronnym systemem do zarządzania treścią. Jej funkcjonalność można zresztą dowolnie modyfikować i rozszerzać dzięki wtyczkom – zarówno tym gotowym, jak i tworzonym na nasze potrzeby. O tym, jak profesjonalny i niezawodny jest to system, najlepiej świadczy na pewno fakt, że do zarządzania swoimi stronami stosują go tak duże marki jak np. Peugeot.