Jaki system CMS wybrać?
4 stycznia, 2022Zastanawiasz się, jaki CMS wybrać? Lepszym rozwiązaniem będzie Joomla czy WordPress? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz zapoznać się z wadami i zaletami obu systemów. Szczegóły na ich temat znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy.
- Czym różni się CMS WordPress od CMS Joomla?
- Wady i zalety CMS Joomla oraz CMS WordPress
Chociaż aktualnie można znaleźć wiele systemów CMS, to w dalszym ciągu zainteresowani sięgają po sprawdzone rozwiązania gigantów. Jeśli i Ty zastanawiasz się, którą opcję wybrać, zapraszamy do lektury. W niniejszym artykule omawiamy różnice między popularnym CMS WordPress a CMS Joomla. W drugiej części artykułu natomiast przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Czym różni się CMS WordPress od CMS Joomla?
System CMS WordPress na tle innych rozwiązań wyróżnia się przede wszystkim swoją prostotą oraz intuicyjnością. Nie potrzeba zbyt dużo czasu, aby zorientować się, o co w nim chodzi. Użyteczność CMS WordPressa również stoi na stosunkowo wysokim poziomie. Do zalet systemu tego rodzaju zalicza się między innymi to, że zakupiony hosting możemy bez problemu zainstalować na WordPressa. Sama instalacja nierzadko jest prosta – wystarczy jedno kliknięcie i gotowe. Zarządzanie mediami jest bardzo wygodne, podobnie jak szukanie interesujących nas wtyczek. Do zalet zalicza się również sposób rozwiązywania pewnych problemów. To znaczy, że jeśli uważasz, że dane działanie jest dla Ciebie trudne, nie musisz szukać instrukcji w Internecie. Jest duża szansa, że na pokładzie znajdziesz odpowiednią wtyczkę, która Cię wyręczy.
CMS Joomla jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem i na pierwszy rzut oka trudniejszym. To doskonała opcja dla tych osób, które chcą tworzyć rozbudowane strony internetowe i potrzebują do tego większej ilości różnorodnych opcji, których w podstawowym WordPressie brak. System Joomla można właściwie rozbudowywać praktycznie bez końca. Jeśli wybierzesz ten CMS, bez problemu zbudujesz skomplikowaną i profesjonalną witrynę. To doskonała opcja, którą wybierają najczęściej osoby zainteresowane stawianiem sklepów internetowych, witryn e-learningowych czy stron przeznaczonych do obsługi społeczności. To także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zbudować profesjonalną stronę korporacyjną, szczególnie taką, która wymaga nie tylko sporej ilości modułów, ale także takiej, która musi obsłużyć równie ogromną ilość użytkowników.
Zanim jednak zdecydujesz się na któryś ze wspomnianych systemów CMS, zapoznaj się również z ich wadami i zaletami. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.
Wady i zalety CMS Joomla oraz CMS WordPress
Lista wad i zalet nierzadko opiera się na opiniach klientów. A zatem nie zawsze musisz się z nimi zgadzać, ponieważ coś, co dla innych jest minusem, dla Ciebie może być mało istotne lub plusem.
W przypadku WordPressa do zalet zalicza się przede wszystkim intuicyjną obsługę, ogromną społeczność, dużą ilość pluginów i szablonów oraz łatwą aktualizację. System CMS WordPress świetnie sprawdza się przy tworzeniu prostych stron WWW. Nie jest oczywiście pozbawiony wad. Po pierwsze ma mniejsze możliwości, jeśli chodzi o rozbudowę. Po drugie charakteryzuje go nieco skomplikowana nawigacja – szczególnie przy bardziej zaawansowanych serwisach. A po trzecie CMS WordPress miewa problemy z bezpieczeństwem.
Do zalet systemu CMS Joomla zalicza się dużą i aktywną społeczność, doskonałą obsługę użytkowników oraz nieograniczone możliwości rozbudowy. Według powszechnej opinii Joomla dużo lepiej radzi sobie z rozbudowanymi stronami WWW. Z wad natomiast wyróżnia się jedynie mniejszą ilość szablonów oraz fakt, że za wiele rozszerzeń trzeba niestety zapłacić.
Który CMS wybrać? Jeśli planujesz postawić rozbudowaną stronę WWW, Joomla będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. I chociaż na początek jego obsługa może wydawać się bardzo skomplikowana – na pewno jest trudniejszy od CMS WordPress, to gwarantujemy, że w szybkim czasie jego obsługa przestanie być dla Ciebie wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że korzystając z CMS Joomla, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Przy WordPressie natomiast ograniczeniem jest… WordPress.