Najważniejsze informacje na temat CMS Joomla!

Najważniejsze informacje na temat CMS Joomla!

7 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Joomla! (polska wymowa to „dżumla”) to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią, który wykorzystywany jest przez twórców stron internetowych.

 

  1. Najpopularniejsze wersje Joomla!
  2. Darmowy CMS do tworzenia stron internetowych
  3. Kiedy warto wybrać CMS Joomla?

 

Dzięki temu, że CMS udostępniany jest jako wolne oprogramowanie, można z niego korzystać bez jakichkolwiek opłat. Tym samym każdy użytkownik może w dowolnym momencie pobrać najnowszą wersję systemu i zainstalować na serwerze, aby postawić na nim bloga, serwis internetowy, sklep lub jeszcze inną stronę.

 

Najpopularniejsze wersje Joomla!

 

Premiera pierwszej wersji Joomla! miała miejsce 17 sierpnia 2005 roku. Od tego czasu oprogramowanie jest nieustannie rozwijane, dzięki czemu użytkownicy tego popularnego systemu zarządzania treścią nie muszą się martwić o kwestie związane z bezpieczeństwem. Deweloperzy Mambo, którzy zaczęli projekt Joomla! szybko zrezygnowali z kontynuowania prac nad swoim pierwszym CMS, aby skupić się na nowym systemie. Warto jednak zwrócić uwagę, że pierwsza wersja (1.0.XX) systemu Joomla była kompatybilna z większością dodatków do Mambo.

 

W lipcu 2007 roku programiści wprowadzili wiele poważnych zmian w kodzie, a nowa wersja CMS została oznaczona jako Joomla! 1.5.X. Zaktualizowany system zarządzania treścią pozwalał między innymi korzystać z wielojęzyczności (zarówno od strony użytkownika, jak i administratora serwisu). Kolejne istotne wydania to oznaczono numerami 1.6 oraz 1.7. Pierwsze z nich zostało wydane w styczniu 2011 roku, a wśród dodanych rozwiązań pojawił się nowy system kontroli dostępu oraz ułatwione aktualizacje. W lipcu tego samego roku Joomla! 1.6 została zastąpiona wersją 1.7, co przełożyło się na większe bezpieczeństwo, zautomatyzowanie walidacji danych wprowadzanych w formularzach oraz separację architektury. Następną wersją, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników była Joomla! 2.5, przy czym tak naprawdę są to po prostu aktualizacje wcześniejszych wersji. Twórcy zdecydowali się jednak na wprowadzenie zmian w numerowaniu. We wrześniu 2012 roku udostępniono wersję 3.X.X. Obecnie najnowsza wersja, jaką można pobrać z oficjalnej strony projektu posiada oznaczenie 3.9.20. Należy pamiętać, że dla bezpieczeństwa warto zawsze korzystać z najnowszej wersji, jaka w danym momencie jest dostępna. Twórcy Joomla! przez cały czas wprowadzają aktualizacje, które wpływają nie tylko na wygląd i sposób działania systemu zarządzania treścią, ale również zapewniają ochronę przed wykrytymi atakami.

 

Darmowy CMS do tworzenia stron internetowych

 

Oprogramowanie zostało napisane w PHP, a do działania potrzebuje bazy MySQL. Na szczęście w dzisiejszych czasach nawet najtańszy serwer internetowy spełnia wymagania aplikacji i umożliwia stworzenie bazy. Wystarczy więc poświęcić kilka minut na instalacje oraz konfiguracje Joomla!, aby uzyskać działającą stronę internetową. Oczywiście, taki serwis będzie wymagał jeszcze wielu prac (dostosowanie szaty graficznej, układu treści, optymalizacji pod seo), więc chociaż samo oprogramowanie jest darmowe, wielu użytkowników woli zlecić postawienie strony na CMS Joomla! doświadczonej firmie, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, czy wszystko zostało prawidłowo ustawione.

 

Kiedy warto wybrać CMS Joomla?

 

Niezależnie od tego, czy ktoś chce samodzielnie stworzyć stronę internetową w oparciu o Joomla!, czy woli zlecić to doświadczonej firmie, za wyborem tego CMSa przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim jest darmowy, dzięki czemu nie trzeba ponosić kosztów zakupu licencji oprogramowania. CMS jest nieustannie rozwijany i ma silną społeczność użytkowników, więc łatwo można uzyskać pomoc nawet przy najbardziej nietypowych problemach. Dodatkowo do Joomla! dostępnych jest wiele modułów i rozszerzeń, które znacznie rozszerzają standardowe możliwości systemu i pozwalają dostosować stronę do potrzeb użytkownika.

 

Najczęściej Joomla! wykorzystywana jest do tworzenia serwisów internetowych, stron firmowych, blogów, sklepów, katalogów online, forów dyskusyjnych i galerii zdjęć. Tak naprawdę, dzięki dostępnym dodatkom oraz własnoręcznie wprowadzanym przeróbką Joomla! sprawdzi się jako system zarządzania treścią niezależnie od typu strony. Przy odpowiedniej optymalizacji może być wykorzystywana jako niewielka strona, którą odwiedza tylko kilkadziesiąt osób miesięcznie lub ogromny serwis, który każdego miesiąca odwiedzany jest przez kilkaset tysięcy internautów.