Pozycjonowanie strony na Joomla!

Pozycjonowanie strony na Joomla!

7 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Każdemu właścicielowi strony internetowej zależy na tym, aby odwiedzało ją jak najwięcej osób. Nie ma przy tym znaczenia czy chodzi o prywatnego bloga, stronę firmową czy sklep internetowy. Jeżeli nikt nie będzie zaglądał na stronę, to nie ma sensu jej utrzymywać.

 

  1. Czym różni się pozycjonowanie serwisu na Joomla?
  2. Podstawy pozycjonowania stron Joomla!
  3. Adresy podstron przyjazne wyszukiwarkom

 

Chociaż przyjęło się, że pozycjonowanie to kosztowny proces, który zabiera wiele czasu i najlepiej powierzyć go specjaliście, poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki czemu będziesz mógł uzyskać pierwsze efekty bez ponoszenia wysokich kosztów.

 

Czym różni się pozycjonowanie serwisu na Joomla?

 

W przypadku branż, w których istnieje duża konkurencja wypozycjonowanie nowej strony zajmie wiele czasu, ale – o ile wszystkie działania będą przeprowadzane prawidłowo – prędzej czy później na pewno pojawią się efekty. Chociaż późniejsze działania SEO związane z pozyjconownaiem strony Joomla! nie różnią się zbytnio od tego, co należy zrobić, aby wypozycjonować serwisy stworzone z wykorzystaniem innych CMS (np. WordPress), istnieje kilka podstawowych czynności, które należy zrobić od razu po uruchomieniu strony. W przeciwnym razie nawet najlepsza agencja SEO będzie miała trudności ze zdobyciem sensownych pozycji na wartościowe frazy. Niezależnie więc od tego, czy planujesz nawiązać współpracę ze specjalistą SEO, czy chcesz samodzielnie zdobywać ruch dla swojej strony, koniecznie sprawdź poniższe porady i postaraj się wykorzystać je przy swojej stronie.

 

Podstawy pozycjonowania stron Joomla!

 

System zarządzania treścią Joomla! to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, na których można stworzyć bloga, forum, sklep internetowy lub stronę dużej firmy. Chociaż CMS jest bardzo intuicyjny i w podstawowej konfiguracji działa zazwyczaj bez żadnych problemów, niezbędne jest zoptymalizowanie strony pod SEO. Dzięki temu, że większość tych rzeczy można zrobić samemu w polskojęzycznym panelu, nawet początkujący właściciele stron nie powinni mieć żadnych problemów ze wdrożeniem naszych porad. Na początek warto upewnić się, że strona znajduje się na dobrym serwerze. Chociaż osobom, które od dłuższego czasu prowadzą strony, wydaje się to oczywiste, wielu początkujących webmasterów stara się maksymalnie ograniczyć koszty, czego konsekwencją jest zakup taniego serwera. Bardzo często wiąże się to z wolnym działaniem całej strony. To natomiast jest źle postrzegane przez algorytm Google, który już na starcie może obniżyć pozycję wolniejszej stronie, aby internauci w pierwszej kolejności trafiali na serwisy, które zapewnią im największy poziom komfortu. Wybierając szybki serwer pod Joomla! koniecznie sprawdź, jak wygląda sprawa kopii zapasowych. Czasami firma robi to automatycznie, a w innych przypadkach użytkownik musi samodzielnie pamiętać o robieniu backupów.

 

Kolejnym krokiem do przeprowadzenia optymalizacji strony stworzonej na Joomla! jest wybranie słów kluczowych, które będą wykorzystywane na stronie głównej oraz w artykułach. W tym celu można wykorzystać jedno z wielu narzędzi, z których część dostępna jest za darmo. Przykładowo, jeżeli ktoś świadczy usługi związane z kładzeniem kafelek, powinien zadbać o to, aby na jego stronie znalazły się treści, w których będą takie słowa jak kładzenie kafelek, układanie płytek podłogowych, układanie płytek na ścianie. Można również dodawać do fraz nazwę miejscowości, w której świadczy się usługi. Duże znaczenie dla pozycji strony od wielu miesięcy dogrywa to, czy serwis ma certyfikat SSL. Możesz wybrać płatny lub darmowy certyfikat, ale istotne jest, abyś uzyskał efekt w postaci ikony kłódki przy adresie swojej witryny.

 

Niezależnie od tego, czy planujesz regularnie zamieszczać nowe treści, czy chcesz bazować na kilku dopracowanych artykułach, upewnij się, że twoja strona (oraz wszystkie podstrony) mają ustawione opisy meta. Dzięki temu twoja strona będzie miała odpowiedni tytuł oraz opis w wynikach wyszukiwania, co w dzisiejszych czasach w ogromnym stopniu wpływa na to, czy internauta kliknie link. Bardzo ważne jest też, aby twoja strona na Joomla! szybko się ładowała. Wspomniany na początku serwer odgrywa w tym dużą rolę, ale równie istotne jest pamiętanie o optymalizowaniu publikowanych zdjęć i grafik (ich rozmiar powinien być jak najmniejszy), unikanie instalowania zbędnych wtyczek oraz zamieszczania załączników o dużym rozmiarze. Obecnie nie można lekceważyć tego, że większość internautów przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych. Jeżeli twoja strona nie wyświetla się prawidłowo na telefonie lub tablecie, uzyskanie wysokich pozycji może być mocno utrudnione. Najprostszym sposobem na spełnienie tego wymogu jest wybranie szablonu Joomla!, który opisany jest jako responsywny. Tak zaprojektowane motywy zazwyczaj dobrze prezentują treści niezależnie od tego, czy ktoś odwiedzi twoją stronę z komputera, czy urządzenia mobilnego.

 

Adresy podstron przyjazne wyszukiwarkom

 

Na koniec warto przypomnieć o absolutnej podstawie optymalizacji SEO, z którą wciąż wiele serwisów ma problem. Należy zadbać o to, aby wszystkie adresy w witrynie były przyjazne wyszukiwarkom. Tym samym każda podstrona powinna mieć adres typu www.strona.pl/tytul-podstrony, a nie www.strona.pl/p747. Pamiętaj też, żeby nie dublować adresów podstron i w miarę możliwości starać się wplatać w nie słowa kluczowe. Unikaj również zamieszczania tej samej treści na kilku podstronach lub kopiowania tekstów z innych stron, gdyż roboty Google potraktują je jako duplikaty.